• האיגוד הישראלי לאיכות, פארק המדע רחובות, ת.ד. 4112, רחובות 7632605

חוות דעת מקצועיות

מערכת ניהול איכות באמצעות יישום התקן ISO 9001 - מנחם לוינגר

ת"י 9001 מבוסס על המודל "שיפור מתמיד" המאפשר שיפור מתמיד של מערכת ניהול איכות בארגון, אשר עוזרת לעבודה של מנהל האיכות. התקן מבוסס על שבעה עקרונות של ניהול איכות.

מניעת חלקים מזויפים - מנחם לוינגר

רכיבים אלקטרוניים מזויפים הנמצאים בשרשרת האספקה יכולים לפגוע בבטיחות ובאמינות של מוצרי צריכה אלקטרוניים ובנוסף יכולים לפגוע בבטיחות של מוצרים אלקטרוניים חיוניים בתחום הרפואה, התעשיה, מערכות נשק, התעופה, החלל ועוד.

שיטות לזיהוי והערכת סיכונים - מנחם לוינגר

המתודולוגיה HAZOP היא טכניקת ניתוח סיכוני תהליכים (PHA) המיושמת ללימוד לא רק של סיכוני המערכת או התהליך, אלא גם על בעיות הפעלה וזאת באמצעות בדיקת השפעות של סטיות כלשהן מהתנאים שנקבעו. השיטה מבוססת על סיעור מוחות של מומחים מתחומים שונים, לצורך איתור נזקים אפשריים כתוצאה מסטיות בהפעלת מערכות או תהליכים מורכבים ומתבצע לפי שרטוט/תרשים של המערכת או התהליך לעיתים בצירוף הוראות או נוהלי עבודה, הוראות או נוהלי הפעלה של המערכת או התהליך.

התקן למערכת ניהול מניעת שוחד 37001 ISO - מנחם לוינגר

מטרת התקן 37001 ISO הינו שהארגון יישם מערך של בקרות שיגבירו את אפשרויות הזיהוי של מתן שוחד, ויפחיתו את כמות אירועי השוחד. התקן דורש מהארגונים המיישמים את התקן ליצור מערך של הערכת הסיכונים למתן או קבלת השוחד בארגון: ביחידותיו השונות, בפרויקטים וכד'.

מבדקים פנימיים - מנחם לוינגר

המבדק הינו פעילות אובייקטיבית שנועדה להוסיף ערך ולשפר את פעולות הארגון. המבדק עוזר לארגון להשיג את מטרותיו ויעדיו באמצעות שימוש בגישה שיטתית להערכה ושיפור היעילות והאפקטיביות של הפעילויות המבוצעות בארגון המיישם את מערכת הניהול המורכבת משילוב של מספר תקנים כגון: תהליכי ניהול סיכונים והזדמנויות, בקרה ודרישות רגולציה.

ניהול סיכונים - מנחם לוינגר

ניהול סיכונים הוא תהליך הקשור בניהול שוטף ומטרתו לאתר סיכונים/מפגעים פוטנציאליים, הערכת עוצמת הפגיעה/הנזק, סבירות (הסתברות) הופעת הסיכונים/מפגעים פוטנציאליים ותעדוף הטיפול בהם על פי עוצמת הסיכון, הגדרת השיפור הנדרש וההשקעה הנדרשת לשיפור ובקרה על ביצוע פעילויות השיפור. כל זאת על מנת למנוע או להפחית את ההשלכות השליליות במקרה של התממשות אותם סיכונים.

ניהול מחזור חיי מוצר - מנחם לוינגר

ההשראה לתהליך העסקי המתפתח המכונה כיום PLM הגיעה מתאגיד אמריקן מוטורס - AMC. יצרנית הרכב חיפשה דרך להאיץ את תהליך פיתוח המוצרים שלה כדי להתחרות טוב יותר מול המתחרות הגדולות שלה בשנת 1985, על פי פרנסואה קסטינג, סגן נשיא להנדסת מוצרים ופיתוח.

עלויות איכות תוכנה - מנחם לוינגר

ניתוח עלויות איכות, מקובל מזה עשרות שנים, ככלי הערכה חשוב למצבה של מערכת האיכות בארגון ובמיוחד ככלי בידי הנהלת הארגון להערכת ביצועי מערכת האיכות של הארגון. במסגרת התכנון התקציבי משמשת הערכת העלויות ככלי חשוב לתכנון פעילויות מערכת האיכות.

עלויות איכות - מנחם לוינגר

האקלים העסקי נהיה יותר ויותר תחרותי. ישנן מספר אפשרויות העומדות בפני הצרכן כמעט לכל מוצר הקיים בשוק. הארגונים חייבים להישאר במחיר תחרותי כדי לשרוד. ארגונים בעלי הביצועים הטובים ביותר מבדילים את עצמם מהמתחרים שלהם על ידי האזנה לקול הלקוח ומתן מוצרים העונים על דרישות הלקוח וצפיותיו תוך שמירה על איכות גבוהה ואמינות.

עלויות בעקבות איכות נתונים נמוכה - מנחם לוינגר

יוזמות ופרויקטים רבים של איכות מידע נדרשים להדגים את היתרונות הפוטנציאליים של איכות הנתונים הקשורים אליהם כבר בשלב התכנון שלהם. בצורה זו אומדני העלות מתבססים על השפעות נתונים שאינן איכותיים (בהשוואה לעלויות לשיפור איכות הנתונים) הקורות בהווה.

משאבים לניטור ולמדידה - כיול באמצעות מעבדה מוסמכת - מנחם לוינגר

כיול של ציוד המשמש לניטור ומדידה (להלן: "ציוד מדידה") הינה פעולה המאפשרת הערכה של דיוק המדידה המבוצעת באמצעות ציוד מדידה מכויל. בעקבות תוצאות הכיול של ציוד המדידה מבוצע כוונון, במידת הצורך, של הציוד ולאחר מכן מבוצע כיול בשנית לשם ביצוע הערכה של דיוק המדידה החדש.

דרישות על פי דין, נהלים והוראות בנושא סביבה ובטיחות ובריאות - מנחם לוינגר

ניהול סיכונים מורכב משלושה נדבכים:
* איתור וזיהוי הסיכונים.
* הערכת ההשלכות וההסתברות להתרחשות הסיכון.
* בקרת הסיכון וגידורו.

ההבדל בין פעולת תיקון לפעולה מתקנת - מנחם לוינגר

ברצוני לציין את ההבדל בין פעולת תיקון לפעולה מתקנת.
במקרה של אי התאמה הפעילויות הינן: פעולת תיקון לביטול אי ההתאמה ולאחר מכן פעולה מתקנת לביטול הגורמים לאי ההתאמה (במקרים בהם ניתן הדבר).

מבדקים בזמן קורונה - מנחם לוינגר

תקופת הקורונה שאנו חווים והאתגרים העסקיים מולם כלל הארגונים ניצבים הינם חסרי תקדים בעולם ונדרשת היערכות אקטיבית מיטבית בכל אחד מהמישורים בהם פועל העסק, תוך תכנון לטווח קצר וארוך.

על איכות, תקנים ותפקידם COVID-19 - חיים דפרין

מטרת מאמר זה להאיר ולהצביע על תפקיד ותרומת תקנים ומערכת האיכות בשגרת חיינו כתוצאה מההתפרצות העולמית של 19-COVID המכונה גם נגיף הקורונה.

תרשים דג (Fish-bone Diagram) - מנחם לוינגר

תרשים עצם דג הינו תרשים המאפשר להסביר בתצורה גראפית את התוצאה ואת הגורמים המשפיעים עליה. התרשים מציג את הסיבות להיווצרות התוצאה, בצורה נוחה וקלה להבנה. תרשים עצם דג הינו כלי עבודה המשמש צוות סיעור מוחות המבצע פרויקט כגון: "ניהול רזה" Lean_Management, שש סיגמא 6 six Sigma וכד'.

עבודה מחוץ לארגון בתקופת הקורונה - מנחם לוינגר

הגבלות הקורונה השפיעו על האפשרות לקיים שגרת עבודה רגילה וכן הביאו לירידה בצריכת מוצרים ואספקת שירותים. הגבלות הקורונה הוכיחו שוב כי המציאות היא לפעמים הזרז המשמעותי ביותר לשינוי.

האם ביצוע מעשה רמאות אלטרואיסטי במבדק פנימי גורם לשיפור מערכת הניהול הישימה - מנחם לוינגר

בתקן 19011:2018 רשום בסעיף 4 – עקרונות המבדק רשום: המבדק מאופיין בהסתמכות על מספר עקרונות האמורים לסייע בפיתוח המבדק, ככלי יעיל ואמין לתמיכה במדיניות ובבקרות הניהול על ידי מתן מידע לארגון לשם שיפור ביצועיו, וזאת תוך הסתמכות על שבעת העקרונות הבאים: יושרה, הצגה הוגנת של הממצאים, טיפול מקצועי נאות, סודיות, עצמאות, גישה מבוססת ראיות וגישה מבוססת סיכונים.

חוות הדעת המקצועיות הן על אחריות הכותבים בלבד